2025. február 6-án ünnepélyes keretek között adta át a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a Kiváló kutatási infrastruktúra (KI) tanúsítványokat a „KFI ökoszisztéma fejlesztése” projekt nyitórendezvényén.
A kiemelt projekt olyan fejlesztéseket tartalmaz, amelyek új fejezetet nyitnak a hazai kutatási infrastruktúrák és a vállalkozások együttműködésében.
Kép: NKFI Hivatal
Kiváló kutatási infrastruktúra minősítés elnyerésére a hazai kutatóhelyek 119 új kutatási infrastruktúrával pályáztak; közülük 31 új kiváló, 15 kiváló hálózat és 11 ígéretesen fejlődő KI kapott minősítést 2024-ben. Társadalmi és kulturális innováció szakterületen négy kutatási infrastruktúra kapott minősítést, közülük az EtnoLab – a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont (HUN-REN BTK) és a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar (DE BTK) együttműködésében – hálózatként egyedüliként nyerte el a Kiváló kutatási infrastruktúra megtisztelő címet. A díjátadón Bognár Szabina, Fellegi Zsófia, Keményfi Róbert és Palkó Gábor képviselték a projektet.
Az EtnoLab az etnológiai, antropológiai, etnomuzikológiai és etnokoreológiai terepmunkához szükséges infrastruktúra fejlesztését, valamint a terepkutatások révén létrejött, a nemzeti kultúra szempontjából kiemelkedő jelentőségű gyűjtemények anyagainak megóvását, gyarapítását, jogszerű kutathatóvá tételét és felhasználását szolgálja.
Fotó: Szőts-Rajkó Kinga/HUN-REN BTK
Bázisát a HUN-REN BTK Zenetudományi Intézet kezelésében lévő, a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonát képező népzenei és néptánc gyűjtemény, a Népzenei és Néptánc Archívum, valamint a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet Adattára alkotja, amelyeket a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézetében alkalmazott, mesterséges intelligencián alapuló innovatív munkamódszerek, illetve a HUN-REN BTK Régészeti és Archeogenomikai Intézetének csúcstechnológiát alkalmazó terepmunka és kutatási adatkezelési tapasztalatai egészítenek ki. A HUN-REN BTK kutatóintézeteinek együttműködése eredményeképpen unikális nemzeti kutatási infrastruktúra – egy terepmunka és archívumi módszertani központ – jön létre, amely kulturális örökségünk korszerű és fenntartható megóvásának, hatékony feldolgozásának és hasznosításának mintaprojektje. A digitalizálási stratégiák összehangolásával, a nyilvántartások fejlesztésével, egységes szabályozók és a közös kereshetőség lehetőségének kialakításával jelentősen megnő a kutatási eredmények hasznosulásának lehetősége. A HUN-REN BTK gyűjteményei és az EtnoLab infrastruktúrája szorosan kapcsolódik a középiskolai és egyetemi oktatáshoz, a multimédiás tartalmak létrehozásával és megosztásával pedig szélesebb társadalmi rétegeket is elér. Az egyetemi oktatás területén az EtnoLab konzorciumi partnere a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Néprajzi Tanszékének Múzeumtudományi és Néprajzi Archívuma.
Kép: Fellegi Zsófia
E-infrastruktúrák tudományterületen a HUN-REN BTK Irodalomtudományi Intézetben működő DigiPhil csoport pedig a „Kutatási Infrastruktúra Hálózat a Nyílt Tudományért (KINYIT)” tagjaként részesült kiváló kutatási infrastruktúra hálózat elismerésben. Az elismerést Palkó Gábor, a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium konzorciumvezetőjének képviselője, a DigiPhil csoport vezetője vette át.
A „Kutatási Infrastruktúra Hálózat a Nyílt Tudományért (KINYIT)” öt kutatási infrastruktúra együttműködésével jött létre. A hálózat célja a nyílt tudomány támogatása, az intézmények közötti szinergiák kiaknázása és fejlesztése.
Kép: Fellegi Zsófia
A hálózat rendszeres konzultációkkal segíti a tagokat, támogatja az erőforrások hatékony megosztását, és közös pályázatok révén további forrásokat kíván bevonni a kutatási infrastruktúrák fejlesztéséhez, előmozdítva az innovációt és az interdiszciplináris együttműködést. A hálózat tagjai a DigiPhil KI, a Magyar Tudományos Művek Tára KI, a HUN-REN Adatrepozitórium Platform (ARP) KI, a QULTO KI és a DH-LAB KI. Az együttműködést a Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium (DH-LAB) konzorciumvezetője, az Eötvös Loránd Tudományegyetem koordinálja.
Kép: NKFI Hivatal