Artisjus Irodalmi Díjban részesült Tanulmányok kategóriában Hősök és hősénekek – A magyar hősköltészet Zrínyi előtt című kötetéért Ács Pál, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet intézeti szeniora.
Az Artisjus Egyesület 2006-ban hozta létre az Artisjus Irodalmi Díjakat, amelyek célja a magyarországi és külföldi magyar nyelvű szépirodalmi alkotói tevékenység elismerése. A díjátadó gálára 2025. május 12-én került sor a Magyar Zene Házában.
https://abtk.hun-ren.hu/hirek/artisjus-irodalmi-dijat-kapott-acs-pal#sigProIdc56acf56e0
A Hősök és hősénekek arról szól, hogy a 16. századi magyar költészet hogyan örökítette meg a kortárs hősöket és az elődöket.
Méltatásában Margócsy István úgy fogalmazott: Ács Pál kivételesen érdekes és értékes könyvet írt egy alig ismert irodalomtörténeti témáról. A 16. századi magyar költészet történeti érdeklődését elemzi, s a magyar történelem költői elképzeléseinek egészen nagyszabású látképét vázolja fel. Áttekinti, milyen poétikával dolgozó verses elbeszélések születtek a korban a magyar történelem és az aktuális események regisztrálása kapcsán, s elemzései során mind a 16. századi irodalmiságnak, mind a máig tartó magyar történelmi emlékezetnek roppant érzékeny elemzését nyújtja.
Számára egyszerre érdekes az, miként is hathattak e hősiességről szóló históriás énekek a maguk korában, s az, miként gondolkodik az utókor ugyanezekről az eseményekről és történeti folyamatokról. Mikor számba veszi, hogyan alakult ki a honfoglalási mítosz költészetté alakítása, hogyan örökítették meg a kortárs hősöket (Szondi György, Kinizsi Pál) vagy az elődöket (Szent László király, Toldi Miklós), rendkívül alapos történeti-filológiai kutatásokat végez. Mikor e hősi figurák, események máig nyúló emlékezetét is vizsgálja, mély belátást nyújt arról, hogyan alakul és működik a történelemről való tudásunk és emlékezetünk.
A HUN-REN BTK Történettudományi Intézet kiadásában megjelent kötetről bővebb információ itt olvasható.
Ács Pál 1954-ben született Budapesten, 1979-ben diplomázott az ELTE magyar–orosz szakán, és szerzett diplomát a MÚOSZ Újságíró Iskoláján. 1978-tól a Kortárs szerkesztőségében dolgozott. 1986-tól nyugdíjazásáig az MTA Irodalomtudományi Intézetében dolgozott, 2019 óta a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos tanácsadója. Több egyetemen oktatott régi magyar irodalmat, számos nemzetközi tudományos projektben vett részt. Tudományos munkáinak tárgya többnyire a kora újkori magyar irodalom, történelem, vallástörténet és művelődéstörténet. Számos 16. századi irodalmi szöveget rendezett sajtó alá. Három tanulmánykötete jelent meg, angol nyelvű könyvét 2019-ben publikálta.
További információ: kultura.hu