A Magyar Tudományos Akadémia a Kutatóhelyeket Minősítő Tanács javaslata alapján kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkája elismeréseként az MTA által Kiválónak Elismert Kutatóhely minősítést adományozta 95 magyarországi tudományos műhelynek és intézménynek, köztük a Bölcsészettudományi Kutatóközpont több intézetének is. Az erről szóló okleveleket a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi téri székházában adták át ünnepélyes keretek között a rangos minősítést elnyert kutatóhelyek képviselőinek.
Az oklevélátadás videófelvétele alább nézhető meg:
„A tudományos kutatás minőségének és eredményességének feltétele a kutatást végző intézmények, intézetek, kutatócsoportok teljesítményének, a nemzetközi normákhoz igazodó rendszeres értékelése”
– olvasható az MTA 192., rendkívüli közgyűlése által 2019 decemberében 93 százalékos többséggel elfogadott, megújult akadémiai küldetésben.
Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítés megalapításával a legkiemelkedőbb magyar kutatóhelyeknek méltó elismerést, a feltörekvőknek reális perspektívát, az érdeklődő hazai és külföldi döntéshozóknak objektív helyzetképet, a hazai tudomány kiválóságában érdekelt társadalomnak pedig tájékozódási lehetőséget kíván biztosítani az Akadémia. Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítés öt évig érvényes, és az Akadémia által kiírt kutatástámogatási pályázatok elbírálása során előnyt jelent a minősítés birtoklása.
Az értékeléshez szükséges minősítés szempontjait az MTA Elnökség által felkért a „Magyar Tudományos Akadémia által Kiválónak Elismert Kutatóhely”, vagy rövidebben az „MTA Kiváló Kutatóhely” minősítés adományozását előkészítő, pályázatokat értékelő elnökségi bizottság dolgozta ki. A Bizottság a következő szempontok alapján javasolta odaítélni a kiváló minősítést:
- A pályázó szervezeti egység kutatóinak kiválósága (életmű alapján);
- A kutatóhely elmúlt 5 évben született, önértékelés alapján legkiválóbbnak minősített tudományos műveinek kiválósága;
- A kutatóhely elmúlt 10 évben publikált műveinek kiválósága;
- A kutatóhely pályázati eredményességének kiválósága;
- A tudományos utánpótlás nevelésének kiválósága;
- A kutatóhely működésének kiválósága;
- A kutatóhely innovációs és fejlesztési tevékenységének kiválósága.
MTA Kiváló Kutatóhely minősítésben részesült a BTK Filozófiai Intézet, a BTK Irodalomtudományi Intézet, a BTK Művészettörténeti Intézet, a BTK Néprajztudományi Intézet, a BTK Régészeti Intézet, a BTK Történettudományi Intézet és a BTK Zenetudományi Intézet is.
A minősítést elnyert tudományos műhelyek teljes listája ide kattintva olvasható.
Galéria (Fotók: Szigeti Tamás/MTA)
https://abtk.hun-ren.hu/hirek/atadtak-az-mta-kivalo-kutatohely-minosites-megszerzeset-igazolo-okleveleket#sigProIdd1b0e136d3