Bár hagyományaink jelentős része eltűnőben vagy átalakulóban van, a karácsony még ma is az egyik legfontosabb családi ünnep a keresztény kultúrkörben, sőt egyre inkább azon túl is. Mennyire reprezentálja a tradíciót a karácsony, vagy esetleg ma már csupán egy globális fogyasztási „rítusként” értelmezhető? Miként formálódott az ajándékozás ünnepe a fogyasztói társadalomban, és hogyan tekinthetünk erre a jeles napra egy összetett társadalmi és kulturális jelenségként?
A Glossza podcast ünnepi adásának vendégei Iancu Laura író, költő, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont néprajzkutatója, aki szülőfalujának, Magyarfalunak – a legkeletibb csángó-magyar településének – világát többek között az ünnepi szokások mentén is kutatta, valamint Mitev Ariel Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem Marketing- és Kommunikációtudományi Intézet Marketingmenedzsment Tanszékének oktatója és tanszékvezetője, aki korábban azt vizsgálta, hogy miként jelenik meg a karácsony napjaink fogyasztói társadalmában, illetve hogy a karácsonyi stressz mely tényezői hatnak a fiatal felnőttek ünnepi készülődésére, és ez mennyiben befolyásolja ez az ünnep élményét.
A karácsonyra gondolva valakinek a fenyőfa fáradságos talpba faragása, másoknak egy ünnepi fogás vagy a családdal töltött minőségi idő, megint másoknak pedig a nagy közös baráti beszélgetések jutnak az eszébe. Az adásunkból az is kiderül, hogy a vendégeinknek milyen emlékei vannak gyermekkoruk karácsonyaiból. Az ünnep gazdaságának, melegségének megélése mellett ugyanolyan fontos volt a várakozás és a felkészülés. A felkészülés azonban mára tudatosan kitolódott, ezért olyan érzés keríthet hatalmába minket, mintha szakadatlanul csak bizonyos ünnepekre készülnénk. Ha pedig épp nincsenek ünnepek, akkor újabbakat alkotunk. Ebben az elmosódott és felgyorsult, folytonos készülődésben viszont könnyen elmaradhat az ünnep várt katarzisa.
https://abtk.hun-ren.hu/ismerettar/glossza/adasok/glossza-62-tradicio-vagy-fogyasztasi-ritus-karacsony-a-21-szazadban#sigProId6e99427aab
A karácsony ezenfelül mégiscsak a keresztény világ örömünnepe, melynek egyik jellemzője az ajándék, az ajándékozás: nem a drága ajándékokkal, hanem magával a létezéssel. A keresztény közösségekben a belső megérintettség, a megajándékozottság, az ebből fakadó öröm a leglényegesebb elem a karácsonyban. Emellett nagyon fontos a közösségiség, hiszen az ünnep örömét közösségben élik meg az emberek. A karácsony viszont sokszor és könnyen az atmoszférában és az élményekben merül ki. A nehezen megfogható spiritualitást könnyebb egy előre sztendertizált, kézzel fogható csomaggá alakítani, ami bármelyik pillanatban levehető polcról. Ezen ponton viszont még elemibb kérdéssé válik, hogy miről szól az ajándék vagy mi az ajándék definíciója?
Az adás szerkesztői: Szilágyi Adrienn, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet, Szilágyi Zsolt a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet munkatársai.
A Glossza 62. adása meghallgatható a Spotify-on, illetve megtekinthető a YouTube-on.
További információ a Glossza Instagram és Facebook oldalán.